Manual

Manual

There are many types of carries. You can find the most universal one: Front Wrap Cross Carry on our YouTube channel and here on our websites as a picture tutorial. Mind your child's safety and study the tutorial carefully. In case you need more guidance we'll be happy to direct you to your local sling library or babywearing group, where you can get more help with wrapping your baby.

Manual img.1

Step 1 / 12

Hold the wrap by the top rail and center the middle marker on your chest.

Manual img.2

Step 2 / 12

Bring the right tail under your right arm, behind your back and over your left shoulder. Do the same with the opposite side.

Manual img.3

Step 3 / 12

At this point the tails should be draped over your shoulders and hanging down your front to create a flat X on your back.

Manual img.4

Step 4 / 12

Hold out the top rail and gently lower your baby into the space between you and the wrap, facing inwards, feet first and out the bottom.

Manual img.5

Step 5 / 12

Tuck the bottom rail all the way under baby’s bum up to their belly button, and extend from knee to knee for a froggy seat. Spread the remainder of the wrap up baby’s back behind the neck for support.

Manual img.6

Step 6 / 12

Tighten your wrap by pulling each tail upward by the rails. Tighten both the left and the right tail.

Manual img.7

Step 7 / 12

Tighten the tails simultaneously to ensure that your baby is firmly against you and the weight is evenly distributed by your wrap.

Manual img.8

Step 8 / 12

Hold the tails with tension, so that the wrap does not loosen.

Manual img.9

Step 9 / 12

Cross the rails underneath baby’s bottom.

Manual img.10

Step 10 / 12

And behind the baby’s opposite knee.

Manual img.11

Step 11 / 12

With both tails of the wrap at your back, tie and secure double knot.

Manual img.12

Step 12 / 12

For further comfort and support spread the crossed parts of the wrap evenly over baby’s back.

Manual

Manual - Safety recommendation

Tento úvaz je vhodný jak pro novorozence, tak i pro větší miminka. Pro kojence je tato vertikální poloha nejbezpečnější a nejergonomičtější. Uleví kojencům, kteří trpí refluxem a dítka jsou v ergonomické poloze: kyčle mají správnou M polohu, kdy kolínka jsou výš než zadeček a nožky jsou doširoka roztažené. Při nošení nezakrývejte dítěti obličej, měli byste být schopni stále sledovat jeho dýchání. Bradička dítěte by neměla být přitlačená na jeho hrudníček nebo obličej přímo na váš hrudník, je lépe, když na vás naléhá ouškem. Utahujte řádně šátek tak, aby nedošlo k vypadnutí dítěte nebo naopak k omezení dýchání dítěte. Nejezděte na kole nebo v autě s navázaným miminkem. V hromadných dopravních prostředcích seďte proti směru jízdy, snížíte tak riziko poranění při prudkém zabrzdění.

Manual