Můj příběh o nošení....

Ahoj. Vítejte na stránkách Dekky. Jsem Ivana a ráda bych se s vámi podělila o svůj nosící příběh.

Jsem maminka dvou dětí, které se narodily necelé dva roky po sobě. Ještě, než přišel syn na svět, jsem proto měla čerstvé vzpomínky na život s miminkem. Bylo mi jasné, že budu muset nějak vymyslet, jak chovat nemluvně a mít při tom pro svou malou starší dcerku volné ruce, abych jí mohla pomáhat, hrát si s ní a zkrátka se jí věnovat tolik, kolik dvouleťáček potřebuje. Velkou inspirací, jak to doma zvládnout, mi byla šátkující kamarádka s manželem. Po narození syna se můj předpoklad vyplnil. Ba co víc, syn byl oproti dceři náročné miminko. Neodložitelné uplakané miminko, které nesnášelo kočárek. V jeho třech týdnech jsem tak začala naplno s šátkováním. Syn byl u mne v šátku spokojený a neplakal. Byla to pro mě veliká úleva. Spolu jsme byli schopni obstarat domácnost, chodit s dcerou na hřiště, do lesa a na výlety. Zvládali jsme s přehledem městskou hromadnou dopravu, nákupy i sníh. Syna jsem v šátku mohla kojit vždy a všude. Kojení v šátku bylo diskrétní a mimčo bylo přímo u zdroje. Vyhnula jsem se širokému balení. V šátku měly synovy kyčle přirozeně širokou pozici, vhodnou pro jejich správný vývoj. Nošením se mi zlepšovala moje fyzická kondice a zároveň posilovalo zádové svalstvo. Syn měl od miminka z šátku rozhled. Říkávala jsem si, že ten kdo vymyslel šátek, by zasloužil Nobelovku. Syn začal brzy chodit a s tím se chtěl nosit míň a míň. Teď jsem to spíš já, komu nošení chybí. Milovala jsem totiž ty momenty, kdy jsem si mohla přičichnout k jeho vláskům, políbit ho na čele a hladit mu záda stejně tak, jako jsem si v těhotenství hladívala bříško. Takže se nebojte nešijete na sebe bič, ani to neskončí tak, že budete děti nosit ještě do školy. Šátkováním děti nerozmazlujete. Děláte přirozenou věc, která maminkám usnadňuje život. Šátek je skvělý pomocník a přesvědčil mě na plné čáře o tom, že funguje bez vedlejších negativních účinků. Chci tuto myšlenku šířit dál. Zapomeňte na předsudky, které pramení z neznalosti. Jsem lékařka a používám zdravý rozum a maminkám chci předat svou životní zkušenost.

O šátcích Dekka.....

Šátkování se stalo mým koníčkem, zapadla jsem do místní nosící komunity, kde jsem poznala spoustu supr „bab“, svět se mi točil kolem šátků. Začala jsem se zajímat o tkaní, napůjčovala knížky z knihovny, chtěla se dozvědět víc o přízích a o technologiích. Pak jsem chtěla pochopit, proč určitý šátek, který má takovou přízi a takovou konstrukci je suprový a proč jiný s krásným designem nefunguje a chová se jak prostěradlo. Rozkuchala jsem spoustu scrapů, abych na to přišla. Pak už jsem toho věděla moc, zmínila se své kamarádce oděvní návrhářce a už to jelo... Mým “bádáním” jsem přišla na ideální konstrukci, jakou bych chtěla. Oslovila jsem tkalcovny v Polsku a v České republice (zvítězilo Česko), sháněla zajímavé příze po Evropě a vyvíjela design s oděvní návrhářkou Marcelou Blažejovou, která tvoří pod značkou Marbele. V jejím portfóliu můžete najít např.návrhy pro značky jako Envy, Horsefeathers, Klimatex, Nordblanc. Marcela umí úžasně kombinovat vintage a outdoorový styl, kterému dodává jemnost a ženskost. Teď vyrábím šátky pod vlastní značkou Dekka. Dávám do nich kousek sebe, svých zkušeností s nošením dětí a řadu odborných znalostí. Když šátky navrhuji, myslím na mnoho detailů. Věřím, že právě díky tomu se v nich líbí jak dětem, tak rodičům.

Vlastnosti šátků.....

Nosnost: Šátky Dekka jsou koncipovány na těžší děti +6kg, zkušená šátkařka je může samozřejmě zvolit i jako první šátek. Podle designu a složení šátky měří na šířku 68-72cm a mají gramáž po praní cca 330g/m2. Šátky jsou natkány v žakárové vazbě v konstrukci “Dekka triwave“, pro níž je charakteristická nadýchanost a nosnost.

Zpracování: Celá výroba Dekka šátků probíhá v České republice. Šátky jsou utkány a ušity v nejmodernější české tkalcovně, která splňuje přísné evropské normy a dokládá certifikát OekoTex v nejvyšší třídě pro děti do tří let. Stejně tak veškeré příze jsou certifikovány.

Dostupnost: Šátek je každodenním pomocníkem. Ač je to silně namáhaná věc a je důležité, aby byla velmi kvalitní, nevnímám ji jako něco, co by mělo být nedostupným luxusním zbožím. Hledám proto způsoby, jak snížit zbytečné náklady, tak aby byly šátky Dekka dostupnější. U Dekky proto neplatíte za vyšperkovaná balení, krabice, pytlíky a doplňky, které by vám pak zůstaly nevyužité ležet ve skříni.

Snadná údržba: Šátek se používá doma, venku a hlavně s dětmi, je proto důležité, aby byl „easy care“. Složení a tkaní šátku Dekka je takové, aby se dal snadno prát. Celobavlněné šátky perte v pračce na 30°C o nízkých otáčkách s tekutým pracím prostředkem. Sušte harmonikově na sušáku. Můžete žehlit na nejvyšší stupeň. Nebělte. Chemicky nečistěte. Nepoužívejte sušičku. Toto jsou pokyny a má doporučení, aby i po častých praních zůstal šátek dlouho jako nový. Pro šátky příměsové vždy před každým praním zkontrolujte údaje na štítku nebo dohledejte na webu pod každým produktem.

Jedinečnost: Dekka šátky jsou exkluzivním zbožím. Jejich design navrhuje oděvní návrhářka a dostupné jsou jen v limitovaných edicích o jednotkách kusů. Maminky, které je nosí, jsou skutečně jedinečné. Děkuji za váš zájem a věřím, že si mezi Dekka šátky vyberete ten svůj.

Pokud jste dočetli až sem :) přeji vám pohodlné a příjemné nošení

MUDr. Ivana Škapová